mahdaviat.org, [۱۵.۰۳.۱۷ ۱۰:۰۲] کتابخانه مجازی

کتابخانه مجازی
 
قالب وبلاگ
نويسندگان
mahdaviat.org, [۱۵.۰۳.۱۷ ۱۰:۰۲]
پيوندهای روزانه

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

جستجو

دوستان من

 

محمد بن عثمان دوّمین نایب از «نوّاب اربعه» امام زمان علیه السلام فرزند نایب اوّل، عثمان بن سعید می باشد.
کنیه نایب دوم «ابوجعفر» است و چندین لقب برای او بیان شده که عبارتند از: عمری، اسدی، کوفی، سمّان
در زمان حیات پدرش از طرف امام حسن عسکری علیه السلام به نیابت امام غایب معرفی شده بود، و عثمان بن سعید، به هنگام مرگ خود، امر نیابت را، به دستور امام زمان علیه السلام به فرزند خود «محمد» سپرد.
نایب دوم، بیشترین مدت را از جهت بقاء در سمت نمایندگی امام زمان علیه السلام به خود اختصاص داد و حدود چهل سال به عنوان نایب و رابط بین امام علیه السلام و شیعیان بود و لذا توفیق یافت مشکلات و مسائل فقهی، کلامی، اجتماعی و ... بیشتری را از محضر مبارک اما زمان علیه السلام استسفار نماید و در اختیار عموم مردم قرار دهد.
محمد بن عثمان علی رغم مخالفتهایی که از ناحیه مدعیان دروغین نیابت با وی صورت می گرفت، و با وجود فشارهایی که از طرف حکام وخلفاء آن دوران اعمال می شد، توانست منصب نیابت ولی عصر علیه السلام را در امور محوله به او، به نحو احسن انجام دهد و نگذاشت غلات با ترفندهای دروغین خود، شیعیان را متوجّه  خود سازند و نیابت او را متزلزل کنند. لذا دوستداران ائمه اطهار علیهم السلام هیچگاه درباره نیابت و وثاقت ایشان دچار شک و تردید نگشتند.
شیخ طوسی در کتاب الغیبه در باره وثاقت و منزلت محمد بن عثمان روایتی از امام حسن عسکری علیه السلام نقل می کند که: « العَمري (عثمان بن سعيد) و ابنه ثقتان، فما أدّيا اليك فعنّي يؤدّيان، فلمّا قالا لك فعنّي يقولان، فاسمع لهما و أطعهما، فانّهما الثقتان المأمونان: عثمان بن سعيد عَمري و فرزندش محمد بن عثمان، مورد اطمينان و اعتمادند. پس آن چه به تو مي‌رسانند، از سوي من ادا مي‌كنند. بدين جهت هرگاه چيزي به تو بگويند، بدان كه از سوي من به تو گفته‌اند. از آن دو شنوايي داشته و آنان را پيروي نما زيرا آن دو مورد اطمينان و امينند.»
شیوه فعالیت محمد بن عثمان رحمة الله علیه
از احادیث نقل شده از محمد بن عثمان در منابع روائی فهمیده می شود که وی یک خطی مشی ویژه ای در هدایت شیعیان و رهبری مذهب تشیع داشته است.
این روایات نشان می دهد، ایشان در دو جبهه اساسی افکار خود را متمرکز کرده است. از یک طرف با وکلا و کارگزاران و موثّقین شیعه در ارتباط بود و می کوشید وجود و حضور امام علیه السلام در جامعه و جانشینی وی برای امام حسن عسکری علیه السلام را اثبات کند تا خط انحراف نتواند شک و تردید در میان خواص شیعیان ایجاد کند،  و این روش از احادیثی که درباره ملاقات و دیدار او با حضرت مهدی علیه السلام نقل شد، مشاهد می شود؛ ایشان سعی و کوشش داشته در مناسبتها و موقعیتهای مختلف برای معتمدان امامیه اعلان بدارد که او مکرراً حضرت را دیده و در بعضی مواقع علائمی هم از حضرت ذکر می کند و مکانهای حضور او را یادآور می شود تا غبار شک از چهره حقایق زدوده شود. و از سوی دیگر، برای اینکه بتواند وظیفه خود را در سمت نمایندگی، به طور گسترده انجام دهد، می خواست وانمود کند که ذهنیت حکومت عباسی درباره بدون جانشین ماندن امام حسن عسکری علیه السلام صحیح است و بارها برای وکلای خود تعلیم و آموزش می داد که مبادا اسمی از حضرت به میان آید؛ چون تصور حکومت، عدم جانشین برای امام یازدهم است و باید به همان شکل باقی بماند. این روش به خاطر این بود که حکومت مطمئن شود که قیامی از ناحیه شیعیان به علّت نبودن رهبر، صورت نخواهد گرفت و لذا توانست با این طریقه، شیعیان را از خطر عباسیان مصون دارد.
دکتر جاسم حسین در این زمینه می نویسد: «مطالعه دقیق فعالیت های وکلا نشان می دهد که سفیر دوّم، تا سالهای نخستین حکومت «معتضد» [278 - 289] در واقع می کوشید تا وجود مبارک امام غائب را از عباسیان محفوظ بدارد. شاید این امر به خاطر دستورات خردمندانه ای باشد که ابوجعفر (محمدبن عثمان) به وکلای خود صادر کرده بود. وی به وکلا دستور داده بود فعالیتهای خود را به عنوان تقیه مخفی بدارند، او همچون پدرش خود را به صورت روغن فروش در می آورد، لذا لقب «سمّان» یافته بود.»
سرانجام در آخرين روز جمادی الاول در سال 305 و به قولي سال 304 قمري وفات يافت و طبق سفارش او كه برگرفته از توقيع شريف ناحيه مقدسه بود، ابوالقاسم حسين بن روح نوبختي جانشنين وي گرديد.
(گزیده ای از کتاب زندگانی نواب خاص امام زمان/ علی غفارزاده)


موضوعات مرتبط: مناسبتی
[ چهارشنبه هفدهم بهمن 1397 ] [ 14:42 ] [ ب کتابدار ]
........

.: Weblog Themes By mahdaviat.org, [۱۵.۰۳.۱۷ ۱۰:۰۲] WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

کتاب های جدید مهدوی